Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Evropska Unija". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.



УВОД
Европска унија (скраћено: ЕУ) је међувладина и наднационална унија (заједница) двадесет седам европских држава. Унија своје корене води од Европско економске заједнице основане Римским уговором 1957. од стране шест европских држава. Од тада се Европска заједница проширила придруживањем нових држава-чланица и стекла већу моћ. Ова заједница је оформљена под садашњим именом Уговором о Европској унији (више познатим под именом Мастрихтски уговор) 1992. године. Многи аспекти ЕУ су постојали и пре потписивања овог уговора, преко разних организација оформљених 50-их година двадесетог века. Лисабонским споразумом потписаним децембра 2007. предвиђена је измена садашњих споразума како би се кориговале политичке и правне структуре Европске уније. Процес ратификације Лисабонског споразума је предвиђен је до краја 2008, али је ратификација угрожена негативним исходом на референдуму у Ирској јуна 2008.
Политичке активности Европске уније се испољавају у многим сферама, од политике здравства и економске политике до иностраних послова и одбране. Контрола пасоша на граничним прелазима држава-чланица је укинута Шенгенским споразумом. У зависности од развијености сваке земље, организација Европске уније се разликује у различитим областима.
Због различитих историјских и политичких услова нису све европске земље поједнако развијене.Велике разлике постоје између држава Европске уније ( чланица пре 2004. године) и осталог дела Европе, где преовлађују такозване транзиционе земље са социјалистичким
друштвеним уређењем до почетка деведесетих година прошлог века. Нестанак тзв. “гвоздене завесе” створио је услове за брже повезивање европских држава.
Сл.1 – Сједиште Европске уније
ИСТОРИЈАТ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ
Први корак ка европској интеграцији учинило је шест земаља: Белгија, СР Немачка,Француска, Италија, Луксембург и Холандија, које су 1951. године основале заједничко тржиште угља и челика.Ово тржиште је окупило ове државе као равноправне учеснике који сарађују у оквиру заједничких институција, са циљем да се у још нестабилној ситуацији после Другог светског рата обезбеди мир између победничких и побеђених нација Европе. Убрзо је уследило и оснивање Европске заједнице за атоску енергију (ЕВРОАТОМ) која је основана 25. марта
1956. године.
Сл.2. Застава Европске уније Сл.3.Грб
Након катастрофа првог, а затим и другог светског рата, покретачка снага за оснивање Европске уније (односно онога из чега ће се она потом развити) значајно је порасла, вођена жељом да се Европа обнови и спречи могућност да се такви ужаси рата икада понове. Европска заједница за угаљ и челик (оформљена 1951, а коју су чиниле: Западна Немачка, Француска, Италија и земље Бенелукса) је била иницијална каписла за даље уједињење Европе.
СТАТИСТИЧКИ ПОДАЦИ
Број становника (у милионима): 486.642.177
Површина (км2): 4.324.782
БДП (по куповној моћи): 12,82 билиона УСД
БДП (званични): 13,62 билиона УСД
Увоз: 1,466 билиона УСД
Извоз: 1.334 билиона УСД
...

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!